Ćwiczenia na budynku wielorodzinnym.

Marcin Nachowiak 14 marca 2016
Ćwiczenia na budynku wielorodzinnym.

Doskonalenie zawodowe z taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych.

W dniach 08,09,10.marca 2016 r. na obiekcie niezamieszkałego bloku mieszkalnego w miejscowości Mieczownica, gm. Ostrowite odbyły po raz drugi warsztaty połączone z ćwiczeniami doskonalącymi dla strażaków PSP i OSP z powiatu słupeckiego. Udział w nich wzięły zastępy strażackie z Komendy Powiatowej PSP w Słupcy oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Orchowa, Ostrowitego, Powidza, Strzałkowa, Kamienia, Lądku, Zagórowa i Słupcy, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Głównym tematem warsztatów była taktyka gaszenia pożarów wewnętrznych.

Zostały przygotowane cztery stanowiska ćwiczebne:

Stanowisko 1 – praca ratowników w zadymieniu, lokalizacja pożaru (z wykorzystaniem kurtyn dymowych), przeszukanie mieszkania – ewakuacja osoby poszkodowanej;

Stanowisko 2 –wentylacja nadciśnieniowa w działaniach gaśniczych, wykorzystanie kurtyny dymowej

Stanowisko 3 – taktyka działań gaśniczych pożaru butli z acetylenem oraz gazem propan – butan;

Stanowisko 4 – teoretyczne zapoznanie się z wiadomościami dotyczącymi pożarów wewnętrznych (filmy instruktażowe dotyczące w/w tematyki oraz prawidłowe prowadzenie korespondencji radiowych na miejscu zdarzenia z wykorzystaniem mobilnego Stanowiska Kierowania).

Wszystkie zastępy strażackie, musiały w sposób praktyczny zrealizować zadania ujęte na poszczególnych stanowiskach. Podczas ćwiczeń zostały wypracowane odpowiednie sposoby postępowania, które w chwili wystąpienia rzeczywistego zdarzenia pozwolą na podjęcie prawidłowych i skutecznych działań umożliwiających efektywną akcję ratowniczo – gaśniczą. W/w ćwiczenia zostały przygotowane w jak najbardziej rzeczywistych warunkach tzn. ogień, wysoka temperatura, silne zadymienie.

Śmiało można nazwać jako ćwiczenia o podwyższonym stopniu trudności i ryzyku. Dlatego Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu oddelegowała strażaków „Liderów” z Komendy Powiatowej PSP z Gniezna, Wrześni, Pleszewa oraz Komend Miejskich PSP z Konina i Poznania jako wsparcie merytoryczne dla prowadzących ćwiczenia strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Słupcy.

W pierwszy i drugi dzień na miejsce ćwiczeń przybył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy st. bryg. Sławomir Kaczorkiewicz wraz ze swoim Zastępcą st. bryg. Bogdanem Kowalskim, którzy obserwowali przebieg ćwiczeń poszczególnych zastępów strażackich.

Tekst: kpt. Mariusz Pawela; Zdjęcia: mł. bryg. Dariusz Różański

Mieszkaniówka 2 Mieszkaniówka 2a Mieszkaniówka 3 Mieszkaniówka 4 Mieszkaniówka 5 Mieszkaniówka 6 Mieszkaniówka 7 Mieszkaniówka 8 Mieszkaniówka 9 Mieszkaniówka 1

Translate »