Pożar pieca w budynku jednorodzinnym

Marcin Nachowiak 27 lutego 2018
Pożar pieca w budynku jednorodzinnym

26 lutego w godzinach wieczornych doszło do pożaru sadzy w piecu centralnego ogrzewania w miejscowości Imielno gmina Zagórów. Pożar wybuchł w budynku jednorodzinnym.

Z przyjętego zgłoszenia wynikało, że zadymienie występuje w kotłowni oraz w budynku mieszkalnym. Po przybyciu okazało się, że faktycznie w kotłowni panowało bardzo duże zadymienie. Przed przybyciem straży pożarnej dyspozytor kazał opuścić wszystkim mieszkańcom budynek. Okazało się, że wszystkie osoby mieszkające w budynku to osoby niepełnosprawne, stąd była konieczność ewakuacji.

Każdy użytkownik eksploatujący różnego rodzaju piece, powinien pamiętać, że pożar sadzy w piecu jak i przewodach kominowych może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu.
Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).

Opracował: st. sekc. Marcin Nachowiak; Zdjęcia: KP PSP Słupca

100_9938100_9945100_9946

Translate »