Rozpoczęcie obozu harcerskiego w Lipnicy

Marcin Nachowiak 17 lipca 2018
Rozpoczęcie obozu harcerskiego w Lipnicy

16 lipca na terenie  gminy Ostrowite, w miejscowości Lipnica rozpoczął się obóz harcerski, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „ZAWISZA” Federacja Skautingu Europejskiego. Nad brzegiem największego w Wielkopolsce jeziora, na działce leśnej należącej do Nadleśnictwa Gniezno wypoczywać będzie w sumie 45 uczestników obozu (41 dzieci oraz 4 opiekunów). Obóz trwać będzie 2 tygodnie,  zakończenie obozu planowane jest na 31 lipca 2018 roku.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy aktywnie włączyła się w zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży przebywającej na obozie. Strażacy jeszcze przed rozpoczęciem obozu dokonali rozpoznania terenu, na którym ma się odbywać wypoczynek. Pierwszego dnia obozu funkcjonariusze wydziałów kontrolno-rozpoznawczego wraz z dowódcą JRG udali się na miejsce w celu przeprowadzenia wizji lokalnej oraz sprawdzenia stanu bezpieczeństwa na terenie obozu. Podczas spotkania z organizatorem obozu oraz opiekunami ustalono zasady wymiany informacji  i sposób przesyłania komunikatów o pogarszającej się pogodzie i zbliżających wyładowaniach atmosferycznych. Omówiono również zasady bezpiecznego obozowania w lesie, oraz zasady bezpiecznej ewakuacji na wypadek wystąpienia zagrożenia.

001  013  005

 

Drugiego dnia trwania obozu na miejsce, w celu rozpoznania operacyjnego udał się jeden zastęp z JRG w Słupcy wraz z wydziałem operacyjnym tutejszej komendy. Strażakom towarzyszyli funkcjonariusze Policji oraz pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupcy. Funkcjonariusze sprawdzili drogi ewakuacyjne oraz drogę dojazdową do miejsca obozu. Przeprowadzono również niezapowiedzianą próbną ewakuację z miejsca obozu w miejsce wyznaczone. Na zakończenie wizyty strażacy w ramach akcji „kręci mnie bezpieczeństwo” przeprowadzili pogadankę dla uczestników obozu z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i bezpiecznego wypoczynku w lesie i nad wodą.

Opracował: st. sekc. Marcin Nachowiak; Zdjęcia KP PSP Słupca

DSC_8831  DSC_8833  DSC_8836  DSC_8837

Translate »