Strażacy z wielkopolski się szkolili

Marcin Nachowiak 24 października 2018
Strażacy z wielkopolski się szkolili

W dniach 17-18 października w miejscowości Mieczownica, w powiecie słupeckim odbyło się szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych. W szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu ora Komendę Powiatową PSP w Słupcy, wzięli udział przedstawiciele komend PSP z całego województwa wielkopolskiego. Celem ćwiczeń, było przygotowanie strażaka do skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych, oraz podniesienie poziomu jego świadomości odnośnie zagrożeń wynikających z pracy w warunkach skrajnie niebezpiecznych. Zwrócenie uwagi na nowe standardy wyposażenia jak i trendy w technikach gaszenia pożarów wewnętrznych miały uzmysłowić kadrze dowódczej z jakimi zagrożeniami strażak może się spotkać w czasie prowadzenia działań gaśniczych.

Ćwiczenia otworzył Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu mł. bryg. Arkadiusz Przybyła. Prowadzącym oraz dowódcą ćwiczeń był Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW w Poznaniu mł. bryg. Tomasz Grelak.

DSC_5223   DSC_5225   DSC_5228

Szkolący się strażacy zostali podzieleni na cztery kilkuosobowe grupy. Na samym początku, żeby wszystko przebiegło bezpiecznie przedstawiciel KW z Poznania st. kpt. Sławomir Makowski przeprowadził szkolenie z zakresu zasad BHP.

Następnie każda z grup przeszła szkolenie teoretyczne na trzech do tego stworzonych stanowiskach w namiotach oraz na zewnątrz. W trzech klatkach niezamieszkanego bloku, utworzono stanowiska do ćwiczeń praktycznych. Strażacy ćwiczyli w warunkach pożarowych (ogień i bardzo duże zadymienie), różnego rodzaju techniki gaszenia i operowania prądami wodnymi. W tego typu szkoleniach bardzo ważna jest wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy strażakami. Każdy z nich posiada już dość sporą wiedzę na temat tego typu działań. Wielu z nich na podstawie własnych doświadczeń wypracowało sobie również różne sposoby działań, które na tego rodzaju szkoleniach można udoskonalić i skonsultować z kolegami z innych jednostek.

DSC_5236   DSC_5238DSC_5239   DSC_5241DSC_5242   DSC_5246DSC_5249   DSC_5253DSC_5257   DSC_5258 DSC_5259   DSC_5260DSC_5235

 

Opracowanie: st. sekc. Marcin Nachowiak; Zdjęcia: KP PSP Słupca

 

Translate »