Uroczyste obchody 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dariusz Różański 21 listopada 2018
Uroczyste obchody 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczyste obchody 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W całym 2018 roku organizowany był cykl różnego rodzaju imprez i przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.      W organizację obchodów tej ważnej dla Nas wszystkich rocznicy zaangażowało się miasto Słupca. Uroczystości rozpoczęły się w dniu 11 listopada na słupeckim rynku, od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji ojczyzny oraz wszystkich poległych w jej obronie.

W tym wyjątkowym dniu na uroczystości nie zabrakło również strażaków. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy wystawiła poczet sztandarowy oraz wartę honorową przy pomniku. Poczet sztandarowy tworzyli:

st. kpt. Tomasz Witkowski – d-ca pocztu,

str. Adam Pruszyński – sztandarowy

mł. asp. Marcin Wysocki – asystujący

Wartę honorową przy pomniku Poległych za Wolność Ojczyzny pełnili: st. str. Mateusz Nowiszewski oraz str. Arkadiusz Wojtkowiak.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy zebrani, punktualnie o godzinie 12 odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie poczty sztandarowe, delegacje, samorządowcy oraz mieszkańcy przemaszerowali przed pomnik Poległych za Wolność Ojczyzny, gdzie po powitaniu gości i okolicznościowych przemówieniach złożono wiązanki kwiatów.

Wspólną wiązankę kwiatów w imieniu służb mundurowych powiatu słupeckiego złożyli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy oraz Komendant Powiatowy Policji w Słupcy.

Na zakończenie obył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej ze Słupcy. Po oficjalnym zakończeniu uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni na tradycyjną grochówkę oraz do dalszego świętowania obchodząc „imieniny ulicy 11-go listopada”. W tej części imprezy udział brał zastęp GBA 2,5/25 z KP PSP Słupca. Strażacy dla mieszkańców przygotowali pogadankę na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego. Wszystkim uczestnikom przekazano ulotki  wraz ze zniżką na zakup biletów do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Poniższe zdjęcia niech świadczą o tym, że mieszkańcy Słupcy uroczyście i godnie uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Życzymy Ci Polsko, kochana Ojczyzno abyś była zawsze wolna i niepodległa.

Tekst: bryg. Chmiel Rafał; Zdjęcia: KP Policji w Słupcy

DSC00919   DSC00926   DSC00928   dyplom

Translate »