Groźny pożar w klasztorze w Lądzie

Marcin Nachowiak 14 stycznia 2019
Groźny pożar w klasztorze w Lądzie

13 stycznia w godzinach popołudniowych straż pożarna w Słupcy otrzymała zgłoszenie o pożarze w klasztorze Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie. Sygnał wpłynął z urządzeń monitoringu pożarowego, które zainstalowane są w obiektach klasztornych. Dyżurny niezwłocznie na miejsce wysłał łącznie 6 zastępów straży pożarnej z JRG Słupca oraz OSP Lądek i Ciążeń.

Po dojeździe okazało się, że prawdopodobnie w wyniku nieszczelności przewodu kominowego doszło do zapalenia belek stropu dachu, która znajdowała się bezpośrednio przy kominie. Dyżurny po wysłaniu zastępów na miejsce niezwłocznie podjął kontakt telefoniczny z osobą odpowiedzialną za monitoring pożarowy. Księża udali się na poddasze, gdzie zlokalizowali pożar i przy użyciu gaśnic, częściowo przytłumili pożar.  Ze względu na to, że w klasztorze znajduje się wiele malowideł o cennym charakterze zabytkowym (freski), prowadzenie działań przy użyciu wody było bardzo utrudnione. Także strażacy zmuszeni byli użyć również gaśnic i podręcznego sprzętu burzącego.

Był to już nie pierwszy sygnał z instalacji wykrywania pożaru, który wpłynął do Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy z tego właśnie klasztoru. Na każdy sygnał straż pożarna reaguje tak samo nigdy nie bagatelizując sprawy. Do tej pory były to zazwyczaj alarmy fałszywe wywołane wieloma czynnikami. Tym razem alarm okazał się potwierdzony i trzeba przyznać, że to właśnie czujki które wykryły pożar i bardzo szybko zaalarmowały straż pożarną, można powiedzieć że uratowały klasztor przed całkowitym spaleniem. Konstrukcja dachu klasztoru jak i jego wyposażenie to praktycznie same elementy drewniane, czyli łatwo palne. Gdyby nie szybkie zaalarmowanie, szybka reakcja dyżurnego straży pożarnej jak i strażaków, ten pożar mógł się zakończyć tragicznie.

Jest to dowód na to jak bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe działanie i odpowiednią konserwację tego typu urządzeń. Ich stu procentowa sprawność może uratować życie oraz tak jak było w tym wypadku mienie, którym był klasztor, a którego wartość finansowa jest nie do określenia z uwagi na wiek i historię. Również przegląd instalacji kominowej i elektrycznej przez uprawnione do tego osoby, jest bardzo ważny.

Opracował: st.sekc. Marcin Nachowiak; Zdjęcia: PSP Słupca

IMG_7573 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Translate »