Ćwiczenia powiatowe w Urzędzie Gminy

Marcin Nachowiak 25 października 2019
Ćwiczenia powiatowe w Urzędzie Gminy

25 października 2019 roku w miejscowości Ostrowite na obiektach tamtejszego Urzędu Gminy, odbyły się powiatowe ćwiczenia służb ratowniczych które zostały przeprowadzone w ramach trzech epizodów:

Pierwszy: w wyniku celowego działania nieznanych sprawców powstaje pożar w jednym z pomieszczeń Urzędu Gminy w Ostrowitem.  Pożarem w początkowej fazie objęte jest jedno pomieszczenie, natomiast zadymienie rozprzestrzenia się korytarzem.

Drugi: do KDR przybiega pracownik Urzędu Gminy, z informacją o powstaniu pożaru w pobliskich budynkach magazynowych. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania KDR otrzymuje informację o 5 osobach poszkodowanych pracujących w budynkach magazynowych. Zagrożona pożarem jest pobliska stacja CPN. Pożar w hali magazynowej obejmuje częściowo zlokalizowany tam punkt selektywnej zbiórki odpadów.

Trzeci: w trakcie działań w Urzędzie Gminy podczas sprawdzania czy wszyscy się ewakuowali, okazuję się , że jedna osoba oddaliła się z miejsca zdarzenia w niewiadomym kierunku. Prawdopodobnie to osoba, która doprowadziła do pożaru w Urzędzie Gminy. Na miejsce zostaje zadysponowany specjalny patrol Policji z psem tropiącym w celu poszukiwań osoby.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach: KP PSP Słupca, siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu słupeckiego, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne ze Słupcy, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. W ćwiczeniach uczestniczyło sto osób ze służb ratowniczych i 20 pojazdów ratowniczych.

Po zakończonych ćwiczeniach przeprowadzono zbiórkę służb ratowniczych w której uczestniczyli Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Rafał Chmiel wraz ze swoim zastępcą st. bryg. Bogdanem Kowalskim, Starosta Powiatu Słupeckiego Jacek Bartkowiak,  Wójt Gminy Ostrowite Mateusz Wojciechowski, przedstawiciele Policji w Słupcy, cały Powiatowy oraz Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Omówiono wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń.

Tekst i zdjęcia: mł.ogn. M. Nachowiak

Translate »